S pojavom lijepog vremena čini mi se da su svi živnuli i kao da se bude iz zimskog sna. Isto tako i priroda izlazi iz zimskog sna i svaki dan sve više se osjeća nadolazeće proljeće i toplo vrijeme.
Tako su već vjesnici proljeća niknuli, a primijetila sam da su se rascvali i mali bijeli cvjetovi po voćnjacima i parkovima. Riječ je o tratinčicama koje, osim što krasno izgledaju, su i jedne od najučinkovitijih prirodnih analgetika.
Tratinčica (Bellis perennis L.) trajna je livadna biljka, poznata i po nazivima: krasuljak, trajni krasuljak, katarinčica, iskrica, bjelka, krsnica, drnica i drugi.
Tratinčica je vrlo slikovita biljka sa žućkastim cvjetovima koji iz daljine nalikuju kamilici. Na 4-15 cm visokim stapkama nosi u sredini žute a na rubu bijele ili crvenkasto-bijele cvjetne glavice, oko 15, iznimno do 30 mm široke. Cvate skoro cijelu godinu, od ranog proljeća do zime.
Učinkovit tretman protiv migrena, boli u kralježnici i zglobovima.
Migrena i teške glavobolje jako zagorčavaju život čovjeku i nevjerojatno je kako mu mogu oduzeti svu energiju za normalan rad i funkcioniranje. Isto tako, kronična bol u leđima i vratu, zglobovima ili reumatski bolovi .. svi ti problemi tjeraju nas do upotrebljavanja opasne razine sintetskih analgetika kako bi uopće mogli "normalno funkcionirati".
Za razliku od lijekova, tratinčica pomaže jednostavno, prirodno i sigurno.
Nadzemni dijelovi ove biljke koriste se za bolove vjerojatno već nekoliko tisućljeća, kao i za liječenje drugih bolesti.
Tratinčice se koriste u obliku infuzija, obloga, čajeva i tinktura.
Danas se najčešće koristi u obliku alkoholne tinkture i tablete koja sadrži ekstrakt aktivne tvari.
Nepotrebno je reći da je popularnost ove biljke kao analgetika u porastu. Lijekovi na bazi prirodnih ekstrakta tratinčice mogu se kupiti u ljekarnama.
U slučaju migrene i kronične boli dokazano je da tratinčica, ako se uzima redovito u malim količinama, djeluje kao oblik prevencije.
Stručne studije pokazuju da je 70% redovitih korisnika doživjelo primjetno smanjenje učestalosti napada bolova.
To je u slučaju prirodnih proizvoda i bilja nevjerojatan uspjeh.
Ako želimo spriječiti pojavu migrena, dovoljno je konzumirati svježe lišće 1-2 dana. Ili izabrati odgovarajuću tinkturu ili tabletu i slijediti propisanu dozu.
Ako ne vjerujete, lako možete sami isprobati učinak.
Ako patite od glavobolje ili bolova u vratu, uberite nekoliko svježih listova tratinčice i žvačite ih 2-3 minute, te ih progutajte. Nakon 10-15 minuta dolazi do značajnog olakšanja i nestanka boli.
Tretman za zdrave bronhe i želudac
Čaj od tratinčice koristi se u liječenju bronhitisa i bolova u prsima, kod upaljenih crijeva i želuca, kao i kod bolesti jetre i bubrega.
Pomaže i kod neuredne menstruacije, ublažava bol i grčeve, reumu, giht i artritis. Kod unutrašnjih krvarenja kombinira se s orahovim lišćem.
I znanstvenici potvrđuju da je tratinčica vrijedan prirodni lijek te je preporučuju u obliku čaja ili svježeg soka kao pomoć kod HIV-a i karcinoma dojki.
Mast od tratinčice dobar je lijek za rane i upaljene zglobove.
Cvjetovi tratinčice namočeni u rakiji otklanjaju reumu i mišićni umor.
Pripravci od tratinčice
- Čaj od tratinčice
Jednu do dvije žličice suhog bilja prelijte šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 minuta, a zatim procijedite.
- Tinktura od tratinčice
Dvije do tri šake usitnjene biljke močite u litri rakije tri tjedna.
Tinkturu povremeno promiješajte.
Nakon tri tjedna procijedite i koristite.
- Tonik za njegu zrele i umorne kože
Žličicu suhih glavica cvjetova tratinčice prelijte s 250 ml kipuće vode i ostavite da stoji 30 minuta.
- Mast za zglobove
Zgnječite listove tratinčice i dodajte polovinu količine listova crnog sljeza.
Smjesu dobro prepržite na pročišćenom maslacu.
Još vruću mast procijedite kroz krpu izravno u posudu koja je određena za čuvanje ove masti.
Mašću trljajte bolne zglobove 2 do 3 puta dnevno.
Tratinčica je biljka čiji su učinci vrijedni ozbiljne pažnje - za mnoge od nas mogu postati nezamjenjiv prijatelj i suradnik, doslovno dar od prirode.
Oprez
- Tratinčice se nikada ne smiju koristiti zajedno s lijekovima za razrjeđivanje krvi i u trudnoći.
- Uvijek koristite propisane doze na kupljenim tinkturama i proizvodima.
- Kada koristite svježe lišće najprije malo lišća prožvačite, i pričekajte za slučaj da se pojavi alergijska reakcija u obliku malih prištića u ustima. U slučaju takve reakcije, radije izaberite tinkturu ili tablete.